سرویس خرید از وب سایت های خارجی ساماندهی میشود.

nwes1

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به منظور قانونمندی فعالیت های تجارت الکترونیکی در کشور، شناسایی انواع مدل های الکترونیکی کسب و کار و تدوین دستورالعمل های قانونی ساماندهی ایشان را با همکاری دستگاه های ذی ربط در دستور کار قرار داده است. سیاست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این زمینه، تسهیل و ایجاد بستر قانونی مناسب برای فعالیت های تجارت الکترونیکی و نیز جلوگیری از بروز هرگونه فعالیت غیر قانونی احتمالی است.

از جمله مدل هایی کسب و کار که اخیرا مورد توجه کسب و کارهای اینترنتی قرار گرفته است، خرید از وب سایت های خارجی مطابق سفارش مصرف کنندگان است که مورد استقبال عمومی نیز قرار گرفته است. این مدل تجاری اگرچه بر اساس نیازمندی ها و انتظارات جامعه شکل گرفته است، اما عدم تدوین چارچوب های قانونی برای آن، حتی در کوتاه مدت می تواند آسیب های جبران ناپذیر در پی داشته باشد که از آن جمله می توان به احتمال خروج غیر قانونی ارز از کشور، ورود محصولات غیر قانونی و نیز عدم رعایت حقوق مصرف کنندگان مطابق قانون تجارت الکترونیکی به ویژه عدم تحویل کالا در موعد زمانی مقرر و حق انصراف از معامله اشاره کرد.

با توجه به اهمیت موضوع و نیز تقاضاهای گسترده فعالان تجارت الکترونیکی کشور برای انجام فعالیت های تجاری در این حوزه، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طی یک برنامه ریزی فشرده، با همکاری سایر دستگاه های اجرایی و قانونی ذی ربط، اقدام به تدوین چارچوب های قانونی خرید الکترونیکی از وب سایت های خارجی نمود. مطابق این دستورالعمل که به تایید کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی رسیده و به زودی ابلاغ خواهد شد، کلیه فعالان این حوزه مکلف به رعایت الزاماتی از جمله موارد ذیل می باشند:

  • تدوین مستندات و انتشار قواعد و ساختارهای فرهنگی و اخلاقی در فرایند ثبت سفارش محصولات از سایت های خارجی مطابق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و التزام به رعایت آنها.
  • تدوین مستندات و انتشار شفاف فرایندهای تبدیل و انتقال ارز به خارج از کشور جهت خرید از وب سایت های خارجی مطابق قوانین ارزی کشور و انجام فرایند به طور کامل منطبق بر اسناد منتشر شده.
  • رعایت قانون تجارت الکترونیکی در فرایندهای تجاری از جمله فصل اول از باب سوم قانون مزبور در خصوص حمایت از مصرف کننده.
  • تدوین مستندات و انتشار شفاف فرایندها و زمان انتقال و تحویل کالا به خریدار مطابق قوانین جاری کشور و پایبندی به تعهدات اعلام شده در این خصوص.
  • پذیرش مسئولیت تضامنی در قبال نقض قوانین و تخلفات صورت گرفته در فرایند ثبت سفارش از وب سایت های خارجی توسط مشتریان و پاسخگویی به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و سایر دستگاه ها و نهادهای تخصصی، انتظامی، امنیتی و قضایی در این خصوص.

در این راستا لازم است، کسب و کارهای اینترنتی، قبل از اقدام به فعالیت در این حوزه، ضمن ندوین اسناد فوق الذکر، ارائه آنها به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و نیز انتشار در وب سایت خود، نسبت به تکمیل و گواهی امضای فرم تعهد نامه اختصاصی و ارائه آن به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اقدام نمایند.