طراحی سایت Responsive

طراحی واکنش گرا responsive

طراحی سایت Responsive

طراحی Responsive یا واکنش گرا به شیوه از طراحی یک وب سایت گفته شده، که در آن سایت مورد نظر برای تمام ابعاد از صفحه نمایش احتمالی مناسب باشد.

در طراحی با این روش، ظاهر سایت متناسب با ابعاد نمایشگر کاربران مختلف تغییر می کند و چیدمان اجزای مختلف آن نیز جابجا می شود.

شاید در حدود ۵ سال پیش، در زمانی که اثری از گوشی های تلفن همراه هوشمند، تبلت ها، گجت های مختلف نبود، نیاز چندانی به طراحی Responsive حس نمی شد.

به تدریج و همزمان با ورود انواع مختلف این نوع وسایل الکترونیکی و استقبال از آنها، طراحی وب سایت دچار تغییرات مهم و اساسی شد.

در اولین مراحل از این نوع طراحی، سایت های اینترنتی مختلف، با گوشی تلفن همراه خود وارد سایت شده و متناسب با صفحه نمایش گوشی، نسخه موبایلی آن را طراحی نمودند.

سپس در مرحله بعد، وب سایت ها یک نرم افزار مخصوص جهت به دست یابی به محتوا سایت را تهیه می کردند.

تجربه نشان داد بسیاری از کاربران علاقه چندانی به این روش و تغییر ظاهر اصلی سایت در نسخه موبایلی آنها، نشان ندادند.

در طراحی Responsive کاربرانی که با استفاده از کامپیوتر و یا لپ تاپ وارد سایت شده می توانستند کلیه محتوا و جزییات آن را مشاهده کنند.

اما با کوچک تر شدن سایز صفحه نمایش (مانند استفاده از تبلت و تلفن همراه)، اطلاعات غیر ضروری حذف شده و تنها اجزای مهم نمایش داده می شوند.

 

تفاوت Responsive design و نسخه موبایل

دست یابی به صفحات  اینترنتی از طریق گوشی های موبایل و گشت و گذار در بین آنها ، نیازمند سرعت بالا در بارگذاری صفحات می باشد.
در روش طراحی Responsive کابران نیاز چندانی به Zoom  کردن نداشته و تنها محتویات مهم و ضروری به راحتی قابل مشاهده می باشند.

برای مثال در صورتی که گوشی تلفن همراه به صورت عمودی در دست نگه داشته باشد، بهتر است ستون های کناری سایت، به دلیل فضای کم، نمایش داده نشده و بیشتر فضا به محتوایات اصلی اختصاص داده شود.

همچنین بهتر است به منظور خوانایی بیشتر مطالب، آنها را با سایز بزرگتر نمایش دهید.

با بکارگیری صحیح از دستورات CSS  و استفاده از روش Responsive design، افراد می تواند بدونه نیاز به طراحی یک نرم افزار جانبی، تجربه استفاده از نسخه موبایلی سایت را برای کاربران خود فراهم آورند.
در این صورت کابران نیازی چندانی به اسکرول افقی و زوم کردن نخواهند داشت.

 

نگاهی به آینده در طراحی سایت

با استفاده از روش Responsive design نه تنها کاربران سایت شما می توانند سایت را مطابق با دستگاه های خود مشاهده کنند، بلکه شما می توانید در صورت رویارویی با یک تکنولوژی جدید، سایت خود را با سایز و ابعاد آن متناسب سازید.
چراکه هیچ کس از ابعاد صفحه نمایش ها، گجت ها، ابعاد تلفن های همراه و همچنین استاندارد های آن در آینده با خبر نیست.

طراحی و ساخت یک سایت با استفاده از نرم افزاری مستقل، نیازمند آن است که این نرم افزار به صورت مداوم بروز رسانی شده و با کلیه سیستم عامل های تلفن همراه همخوانی داشته باشد.

اما در صورتی که سایت شما مطابق با اصول Responsive design طراحی شده باشد، نحوه نمایش و چیدمان اجزای سایت به ابعاد صفحه نمایش بستگی داشته و مستقل از نوع سیستم عامل تلفن های همراه عمل خواهد کرد.

 

تاثیر Responsive design بر سئو

در طراحی سایت به روش واکنش گرا، تشخیص محتوای سایت برای موتورهای جستجو بسیار راحت خواهد بود چرا که دیگر نیازی به باز تولید صفحات سایت نیست.

توجه داشته باشید طراحی یک نسخه موبایل برای وب سایت شما، به معنی کپی برداشت از محتوای آن در آدرسی دیگر، و در نتیجه تولید محتوای تکراری می باشد.

 

بررسی نحوه نمایش سایت در سایزهای مختلف

اگر شما تمایل دارید بدانید سایت شما تا چه اندازه کارایی داشته و نکات مربوط به طراحی Responsive در آن رعایت شده ، می توانید با مراجعه به صفحه Responsive Design Test و وارد کردن آدرس وب سایت خود، نحوه نمایش آن را از دید صفحه نمایش های مختلف مشاهده و بررسی کنید.

 

همان طور می دانید به منظور افزایش بازدید و جذب کاربران ممکن است هزینه زیادی برای تبلیغات و یا سئو سایت انجام شود، اما در صورتی که وب سایت شما به خوبی برای کاربران مختلف نمایش داده نشود، تمامی زحمات و هزینه شما به هدر خواهد رفت.

بر اساس بررسی های صورت گرفته، اکثر افرادی که علاقه فراوانی به استفاده از تلفن های همراه هوشمند، تبلت و صفحه نمایشگر های لمسی دارند، از اینترنت استفاده می کنند که هر روز بر تعداد آنان افزوده می شود.

عدم توجه به این مورد می تواند در آینده مشکلات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.