چرا باید مشتریان قدیمی را حفظ کنیم؟

حفظ مشتریان قدیمی

چرا ‌حفظ ‌مشتریان ‌قدیمی؟ ‌

همانطور که اطلاع دارید یکی از موضوعات مهم در مبحث بازاریابی حفظ و نگهداری مشتریان است.

در گذشته شرکت و کمپانی های تجاری از روش دلو سوراخ برای بازاریابی استفاده می کردند که در آن هدف جذب و افزایش مشتریان جدید بوده است.
در این روش بازاریابی، دلو با مشتریان جدید پر شده و نگرانی از بابت از دست دادن مشتریان قدیم به دلیل سوراخ بودن دلو وجود نداشت.

امروزه و با توجه به عامل ترکیب جمعیت و تغییر پیوسته آن، رشد نظام اقتصادی با سرعت بسیار کندی انجام می گیرد. لذا نمی توان تعداد زیادی مشتری جدید پیدا کرد.
البته لازم به ذکر است وجود شرکت های رقیب و تولید محصول بیشتر از تقاضا نیز باعث تشدید این موضوع شده است.

لذا امروزه شرکت ها تجاری سعی در آن دارند که علاوه بر جذب مشتریان جدید، مشتریان قدیم خود را حفظ کرده تا بتوانند سهم بیشتری را در بازار تجارت بدست آورند.
بنابر گزارشات هزینه جذب مشتریان جدید، ۵ برابر هزینه مورد نیاز برای حفظ مشتریان قبلی می باشد.

به تدریج شرکت های تجاری دریافتند که از دست رفتن مشتریان گذشته نه تنها به معنی از دست دادن یک خرید، بلکه معنی قطع رشته کلیه خریدهایی بوده که یک مشتری ممکن است در طول زندگی خود انجام دهد.

بنابراین حفظ مشتریان قدیمی همواره مورد توجه قرار گرفت چرا که شاید در ظاهر شرکتی در یک معامله از نظر مادی دچار زیان شود اما حفظ رابطه بلند مدت با مشتری می تواند سود فراوانی  را در مدت طولانی برای وی به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال یکی از مشتریان شرکت ال.ال.بین گفته، قایقی از این شرکت خریداری کرده که به دلیل نشت آب در آن کلیه وسایل ماهیگیری خود را از دست داده است، لذا او در ارسال نامه ای به این شرکت درخواست داده تا یک قایق جدید و هزینه حدود ۷۰۰ دلار جهت وسایل ماهیگیری، به او پرداخت شود. شرکت نیز این خواسته او را برآورده کرد.

یک مشتری راضی بارها به وب سایت شما سر می زند، بنابراین در صورتی که شما می خواهید رابطه بلند مدت خود را با مشتریان حفظ کنید، می بایست از بخشی از درآمد خود صرف نظر کنید.

کلیه شرکت های و سایت هایی که در این زمینه به موفقیت چشم گیری دست یافته اند، استاندارد های بالایی را برای ارائه خدمات و کسب رضایت مشتری تعیین کرده اند و پیوست در تلاش اند با ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود این استاندارد را بهبود ببخشند.

به گفته رئیس شرکت ‌ال.ال.بین: تعداد زیادی از شرکت ها در با ارتباط با خدمات ارائه شده به مشتریان افسانه هایی بیان می کنند، اما خدماتی که ما ارائه می دهیم همیشگی، بی پایان و دارای پاداش است.